Bez względu na to czy wybieramy się na kilka godzin, czy zamierzamy spędzić na kajakach kilka najbliższych dni, zabieramy ze sobą do kajaku niezbędny ekwipunek. Warto dobrze się zastanowić, co będzie nam potrzebne, a co stanowić będzie po prostu niepotrzebny balast. Nie zapominajmy, że miejsce w kajaku jest ograniczone.
Mimo ograniczonego miejsca w kajaku nie może zabraknąć miejsca na apteczkę, zajmuję ona nie wiele miejsca, a w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać. Wystarczy zwykłe skaleczenie, które może nam zepsuć resztę wypadu, gdy nie będziemy mieli jak opatrzyć rany. Niestety zwykle to, że powinniśmy mieć ze sobą apteczkę uświadamiamy sobie, gdy jest potrzebna, ale wtedy jest już za późno. Zabierając apteczkę powinniśmy sprawdzić, czy jest kompletna oraz czy medykamenty w niej zawarte nie uległy przeterminowaniu.
W takiej apteczce nie powinno zabraknąć:
- materiały opatrunkowe (bandaż, gazy, plastry)
- środki odkażające (np. woda utleniona)
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (pyralgina, polopiryna, apap)
- środki łagodzące oparzenia słoneczne
- środki przeciwalergiczne
- rękawiczki jednorazowe
- małe nożyczki
- środki przeciwbiegunkowe (np. węgiel)
- chusta trójkątna
- folia życia
Jeśli płyniemy w większej grupie powinniśmy ustalić, w którym z kajaków znajduje się apteczka. Bagaże często mogą być przekładane z jednego kajaka do drugiego w celu optymalnego rozmieszczenia wszystkich rzeczy, które musimy zabrać na spływ. Wówczas, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z apteczki nie musimy jej nerwowo szukać tylko czekamy np. na ostatni kajak, w którym płynie apteczka. Najlepiej jak apteczkę powierzymy opiece jednej z góry wyznaczonej osobie.
Pamiętajmy, że wywrotka może być nieunikniona, dlatego apteczka powinna być wodoodporna i niezatapialna. W sklepach można dostać specjalną apteczkę turystyczną, która idealnie sprawdza się na takim spływie.