Spływy kajakowe – Swornegacie – Zapora/Mylof

Poziom trudności: Łatwy
Dystans: 23km
Czas: 7h

Rozpoczynamy spływ w miejscowości Swornegacie które znajduje się na północnym krańcu Jeziora Karsińskiego. W centrum wsi znajdziemy neobarokowy kościół św. Barbary z polichromią kaszubską, kilka drewnianych chałup z XIX z dachami krytymi słomą oraz drewnianą kapliczkę krytą gontem.

Po przepłynięciu ok 3 km docieramy do mostu i Jeziora Witoczno do którego wpływa rzeka Zbrzyca. Napotkamy tam również na stanice PTTK.

Po przepłynięciu ok 6 km Brda skręca na wschód, przepływamy pod mostem i wypływamy z jez. Witoczno. Rzeka staje się szeroka. W Płęśnie mijamy pole biwakowe i przepływamy przez jeziora Małołąckie i Łąckie.
Po przepłynięciu Ok 9 km dopływamy do Drzewicza i mijamy kolejne pole biwakowe, przepływamy pod mostem drogowym na trasie Swornegacie – Brusy do jeziora Dybrzyk. Po ok 15 km dopływamy do Jeziora Kosobudno, tutaj będziemy musieli wytężyć muskuły bo nurt jest prawie nie wyczuwalny. Mijamy po 17 km most kolejowy i docieramy do wsi Męcikał , gdzie przepływamy pod szosą z Brus do Chojnic,przepływamy przez jezioro Zapora, mijamy wsie Duża i Mała Klonia.

Spływ kończymy po 24 km we Wsi Mylof, w której bierze początek Wielki Kanał Brdy. W miejscowości znajduje się elektrownia wodna, zakład hodowli pstrągów tęczowych, pole namiotowe.