662 866 611

Spływy Kaszuby Popularne trasy

Spływy kajakowe – Lipusz – Wdzydze Kiszewskie

Poziom trudności: Łatwy
Dystans:22km
Czas:7h

Niewątpliwie jednym z najlepszych miejsc na spływ kajakowy na Kaszubach jest rzeka Wda. Malownicze tereny i liczne walory przyrodnicze przyciągają tutaj co roku wielu turystów, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, na łonie natury. Prosta i niezbyt wymagająca trasa sprawia, że idealnie nadaje się dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi. Oprócz przepięknych widoków, napotkać tutaj można bardzo różnorodne ptactwo wodne oraz dziką zwierzynę.

Początek szlaku zlokalizowany jest we wsi Lipusz, to tutaj ma początek jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w tej części kraju. Rozpoczynając spływ wąskim korytem rzeki już niemal od samego początku trasa rozpościera niezapomniany krajobraz okolicznych łąk, które ciągną się aż do jeziora Schodno. Wpływając na jezioro przez ok 30 minut, możemy podziwiać otaczający las, leżący na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Dopływając do wioski Loryniec leżącej 3km w głąb szlaku, nurt rzeki przyśpiesza, a na dnie pojawiają się niewielkie przeszkody, z którymi przyjdzie się zmierzyć.

Dalej trasa biegnie w kierunku całego kompleksu jezior Wdzydzkich. Trasa kończy się w Wdzydzach Kiszewskich, gdzie znajduje się ponad stuletnie, jedno z pierwszych w Polsce muzeów na świeżym powietrzu. Znajdują się tam liczne chałupy, dwory, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły i wiele innych wartych zwiedzenia obiektów powstałych na przełomie od XVII do XX wieku.

Lipusz – Wdzydze Kiszewskie

wróć na górę