Będąc nad jeziorem dzieci często się wygłupiają, chlapią wodą, robią w wodzie fikołki, jeśli nie wiemy na co tak naprawdę zwrócić uwagę możemy nie zauważyć, że zamiast dobrze się bawić nasze dziecko przeżywa w tym momencie prawdziwy dramat, walcząc o życie i to w dodatku na naszych oczach! Na właściwą reakcję mamy zazwyczaj 20 do 60 sekund, tyle osoba topiąca się zazwyczaj walczy o utrzymanie się na powierzchni potem, niezauważalnie opada na dno. Dziecka w wodzie nie powinniśmy spuszczać z oczu na więcej niż 10 sekund, zwłaszcza gdy go nie słychać.
Niekontrolowane, na pierwszy rzut oka przypadkowe ruchy, zanurzanie się i wynurzanie z wody, dla rodzica wygląda jak dobra zabawa, dla ratownika to może być sygnał, aby zacząć akcję ratunkową. Nauczeni jesteśmy z hollywoodzkich produkcji, że osoba topiąca się macha rękoma i woła o pomoc, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Osoby topią się po cichu, bez krzyków i wołania o pomoc.
Kąpiele w wodzie, zwłaszcza gdy upał daje się we znaki to nieodzowny rytuał podczas spływów kajakowych. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek. Przyda się również wiedza na temat tego, jak rozpoznać, gdy ktoś się topi. Osoba potrzebująca pomocy może być zaledwie kilka metrów od nas, a my możemy uratować jej życie. Zobacz również jakie są najczęstsze przyczyny utonięć.
Jednym z najczęściej powielanych mitów jest wołanie topielca o pomoc i machanie do osób na brzegu. Miejmy świadomość, że w tym momencie gdy na filmie osoba macha rękoma, w rzeczywistości jej, ręce rozpaczliwie próbują utrzymać ciało na powierzchni wody. W momencie gdy osoba topiąca się na filmie woła pomocy, w rzeczywistości walczy ona o każdy chełst powietrza. Podczas tonięcia się do jamy ustnej i nosa dostaje się woda, a układ oddechowy traci drożność, co skutecznie uniemożliwia krzyk i nawoływanie o pomoc. Pamiętaj, że osoba topiąca się może znajdować się nawet metr od Ciebie. To wyraz twarzy często jest jedną z widocznych oznak, że dzieje się coś złego.
Nie zawsze nieskoordynowane ruchy, czy dziwne zachowanie może świadczyć, że dana osoba jest w niebezpieczeństwie, jednak zawsze lepiej jest podpłynąć i zapytać czy wszystko w porządku, niż czekać aż dana osoba zniknie pod powierzchnia wody. Brak odpowiedzi na nasze wyraźne pytanie już powinno być sygnałem alarmowym.
Miejmy świadomość, że nawet kilkuminutowy brak dostawy tlenu może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu. To natomiast prowadzi do trwałego kalectwa.
Główne objawy mogące świadczyć, że tym, że ktoś się topi:
- wykonuje w wodzie ruchy imitujące wspinanie się,
- wykonywanie chaotycznych ruchów rękoma na boki,
- ciało dryfuje na powierzchni wody,
- głowa w wodzie, usta na poziomie lustra wody,
- ręce rozpostarte na powierzchni wody,
- puste, przerażone spojrzenie,
- szklane lub zamknięte oczy,
- osoba topiąca się unosi się zazwyczaj tuż pod taflą wody,
- głowa przechylona do tyłu i otwarte usta
- zamknięte oczy
- próby płynięcia na plecach
- włosy opadające na czoło lub oczy
- nogi nie pracują, pozycja pionowa
- gwałtowne łapanie powietrza
- nieudane próby płynięcia w określonym kierunku
Jak postąpić gdy widzimy, że ktoś się topi:
- zaalarmuj, że ktoś się topi,
- zawołaj ratownika,
- zadzwoń pod 112,
- pomóż tonącemu podając przedmiot, którego może się przytrzymać,
- nie wchodź do wody bez asekuracji z zewnątrz.
Gdy widzimy, ze ktoś się topi alarmujemy najbliższe otoczenie, łatwiej przeprowadzić akcję ratunkową gdy zaangażuje się w nią większa liczba osób. Być może wśród nich jest osoba posiadające odpowiednie przeszkolenie. Jeśli jest ratownik, to on powinien przede wszystkim poprowadzić akcje ratunkową. Szybkie udzielenie fachowej pomocy medycznej może mieć kluczowe znaczenie, dlatego najpierw dzwonimy pod telefon alarmowy, a dopiero wówczas przystępujemy do akcji ratunkowej, zanim osoba topiąca się znajdzie się na brzegu ratownicy już będą w drodze, co skraca znacząco czas. Bardzo ważne jest aby nie wskakiwać bezmyślnie w pośpiechu do wody rzucając się topiącemu na ratunek. Wiele razy kończyło się to w ten sposób, że topielec zostaje uratowany, a ratujący tonie. Dlatego lepiej jest podać ręcznik, gałąź lub zrobić tzw. Łańcuch ludzi. To dość szybka i bezpieczna metoda pomocy. Główna zasada ratownictwa mówi: „Dobry ratownik to żywy ratownik”.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- Nie wchodź do wody po alkoholu, ani substancjach psychoaktywnych,
- Pływaj na kąpieliskach, czyli miejscach do tego przeznaczonych,
- Skacz do wody jedynie na basenie lub miejscach do tego wyznaczonych.